Saldering
Zonnepanelen saldering VvE 2027: gevolgen voor uw VvE

Per 1 januari 2027 stopt de salderingsregeling volledig; voor een middelgrote VvE met een gezamenlijk daksysteem van 40 kWp kan het financiële verlies per appartement oplopen tot €920 per jaar, afhankelijk van het teruglevertarief dat de leverancier biedt.
Korte samenvatting
- De salderingsregeling eindigt volledig op 1 januari 2027 (Wet beëindiging salderingsregeling, Eerste Kamer 17 december 2024).
- Een appartementseigenaar met 5 kWp aandeel verliest jaarlijks €420–€920 aan salderingswaarde na 2027.
- Een collectieve batterij van 40 kWh kost in 2026 ruwweg €28.000–€44.000 all-in; terugverdientijd ligt op 10–15 jaar.
- Omvorming naar een energiegemeenschap levert €270–€330 per appartement per jaar extra op via de Postcoderoosregeling.
Wat verandert er door de zonnepanelen saldering VvE 2027?
Tot en met 31 december 2026 mag iedere eigenaar van zonnepanelen de teruggeleverde stroom volledig salderen met zijn eigen afname. Dat betekent: 1 teruggeleverde kWh telt voor de jaarafrekening als 1 verbruikte kWh. Vanaf 1 januari 2027 vervalt dat recht in één keer. Er is geen geleidelijke afbouw, geen overgangspercentage. De Rijksoverheid heeft dit vastgelegd in de Wet beëindiging salderingsregeling, die de Eerste Kamer op 17 december 2024 aannam.
Voor een particuliere huiseigenaar is de situatie relatief overzichtelijk: zijn meter registreert zijn eigen afname en teruglevering. Voor een VvE met één gezamenlijke EAN-code is het ingewikkelder. De terugleververgoeding die de energieleverancier uitkeert, komt terecht bij de VvE als geheel, niet bij de individuele appartementseigenaren. Hoe die vergoeding intern wordt verdeeld, is een VvE-kwestie. Doorgaans bepaalt de splitsingsakte de breukdelen, en die breukdelen worden dan ook de verdeelsleutel voor de terugleververgoeding.
Dat klinkt rechtvaardig, maar het is het niet per se. Een bewoner die overdag thuis werkt, verbruikt een veel groter deel van de zonnestroom direct dan een eigenaar wiens appartement overdag leegstaat. Bij een verdeling op basis van breukdelen profiteert de thuiswerker minder dan zijn werkelijke eigenverbruik zou rechtvaardigen, terwijl de leegstaande eigenaar toch een gelijk aandeel in de teruglevertoeslag ontvangt. De eerlijkste oplossing, meting per apartment via slimme submeters, vereist aanvullende afspraken in het huishoudelijk reglement én goedkeuring van de netbeheerder. Volgens Netbeheer Nederland wordt elk meetpunt met een eigen EAN-code individueel verrekend; zonder aparte EAN per appartement is individualisering van de vergoeding juridisch niet mogelijk.
Het advies is helder: leg de verdeelsleutel nu al vast in een VvE-besluit, vóór 1 januari 2027. Wacht daar niet mee tot de eerste jaarafrekening onder het nieuwe regime aankomt.
Hoeveel verliest een appartementseigenaar door zonnepanelen saldering VvE 2027?
Een concreet rekensommetje maakt de impact tastbaar. Neem een appartementseigenaar met een aandeel van 5 kWp in een collectief systeem. Dat levert in Nederland naar schatting 4.250–4.750 kWh per jaar op, op een goed georiënteerd dak. Een appartement dat overdag grotendeels leegstaat, verbruikt van die productie zelf slechts 20–30%; de rest, zo’n 2.825–3.900 kWh, gaat terug het net op.
Vóór 2027 levert die teruggeleverde stroom bij een salderingswaarde van 23–27 ct/kWh een equivalent van €650–€1.050 per jaar op. Ná 2027, bij een teruglevertarief van 4–6 ct/kWh, is dat nog maar €113–€234. Het jaarlijkse verlies bedraagt daarmee €420–€920 per appartement. Voor een VvE van 12 appartementen opgeteld gaat het al snel over €5.000–€11.000 minder opbrengst per jaar.
De maatregel met de meeste directe impact is het verschuiven van verbruik naar de productieuren. Een tijdschakelaar op de vaatwasser, boiler of wasmachine kost €50–€200 en kan het eigenverbruik verhogen van 20–30% naar 40–50%. Dat scheelt een appartementseigenaar al gauw €200–€400 per jaar. Op VvE-niveau is een gedeelde thuisbatterij de meest vergaande optie, maar die vereist een flinke investering en een formeel ALV-besluit. Lees meer over hoe u het eigenverbruik in uw appartement verhoogt na 2027.
Samengevat: een appartementseigenaar met 5 kWp aandeel verliest na 1 januari 2027 gemiddeld €420–€920 per jaar door het wegvallen van de salderingsregeling.
Drie juridische valkuilen bij zonnepanelen saldering VvE 2027
VvE-besturen die vóór 2027 collectief zijn aangesloten op één EAN-code maar daarna willen overstappen naar individuele verrekening per appartement, lopen tegen drie terugkerende problemen aan.
De eerste valkuil is technische ruimte. Een meterkast in een appartementengebouw is zelden ingericht op 12 of meer aparte hoofdaansluitingen. Bouwkundige aanpassingen om dit mogelijk te maken kosten €1.500–€3.500 per appartement, nog vóór het eigenlijke netwerk- en installatiewerk.
De tweede valkuil is eigendomsonzekerheid in de splitsingsakte. Veel aktes bevatten geen clausule over het eigendom van de zonnepaneleninstallatie per appartementsrecht. Bij verkoop van een appartement kan dit leiden tot discussies: wie bezit welk deel van het systeem, en wie heeft recht op welk aandeel van de teruglevertoeslag?
De derde valkuil is weigering door de energieleverancier. Leveranciers sluiten soms geen individuele contracten af als de productie-installatie gedeeld blijft. Zonder apart leverancierscontract per appartement is individuele saldering juridisch niet realiseerbaar, ook niet ná 2027.
Een EAN-splitsing, waarbij elk appartement een eigen aansluiting krijgt, is technisch mogelijk maar vergt maatwerktarieven van de netbeheerder (Stedin, Liander of Enexis). Looptijden voor dergelijke trajecten variëren van drie tot twaalf maanden. Het advies is altijd: vraag eerst een technisch haalbaarheidsonderzoek aan bij uw netbeheerder vóór u juridische of notariële stappen zet.
De mythe dat VvE’s “virtueel kunnen salderen” door de zonnestroom administratief intern te verdelen, is hardnekkig maar onjuist. Juridisch bestaat virtueel salderen tussen appartementen met aparte meetpunten niet. Stroom die fysiek via het net stroomt van de ene naar de andere eenheid, ook binnen hetzelfde gebouw, registreert de netbeheerder als teruglevering én als afname. De Wet beëindiging salderingsregeling kent geen uitzondering voor collectieven. Meer achtergrond hierover leest u in het artikel over virtueel salderen zonnepanelen 2027.
Samengevat: EAN-splitsing is de enige technische route naar individuele verrekening, maar is kostbaar, tijdrovend en niet altijd haalbaar.
Is een collectieve thuisbatterij rendabel voor uw VvE na 2027?
Een gedeelde thuisbatterij achter één aansluiting is de meest voor de hand liggende maatregel om het eigenverbruik te verhogen en de pijn van het wegvallen van saldering te beperken. In 2026 liggen all-in installatieprijzen voor systemen in het segment 30–50 kWh op €700–€1.100 per kWh bruikbare capaciteit, inclusief omvormer, installatie en inbedrijfstelling. Voor een systeem van 40 kWh betekent dat een investering van €28.000–€44.000. LG RESU-systemen, BYD Battery-Box en SolarEdge-oplossingen zitten alle in deze bandbreedte; de prijsverschillen zitten vooral in garantievoorwaarden en maximale vermogensafgifte.
Of de terugverdientijd binnen 10 jaar valt, hangt af van twee variabelen: het teruglevertarief dat ná 2027 geldt, en het daadwerkelijke overdag-verbruik van het gebouw. Bij een teruglevertarief van 5 ct versus een leveringsprijs van 25–30 ct is het waardeverschil per vermeden kWh teruglevering 20–25 ct. Bij 40 kWh dagelijkse cycli en 250 laaddagen per jaar is de jaarlijkse besparing €2.000–€4.000. Dat plaatst de terugverdientijd op 10–15 jaar, afhankelijk van de energieprijsontwikkeling.
| Scenario | Investering (40 kWh) | Jaarlijkse besparing | Terugverdientijd |
|---|---|---|---|
| Gunstig (hoog eigenverbruik, lage inkoopprijs) | €28.000 | €4.000 | 7 jaar |
| Gemiddeld (mix eigenverbruik) | €36.000 | €3.000 | 12 jaar |
| Ongunstig (laag overdag-verbruik) | €44.000 | €2.000 | 22 jaar |
Er is geen landelijke ISDE-subsidie voor een thuisbatterij. De ISDE vergoedt in 2026 warmtepompen, zonneboilers, isolatiemaatregelen en aansluitingen op een warmtenet, maar geen batterijopslag. Check altijd uw gemeente of provincie op eventuele lokale regelingen, want die bestaan op beperkte schaal. Meer over de rendabiliteitsberekening leest u in het artikel over thuisbatterij rendabel na salderingsafbouw 2027.
De ALV-besluitvorming is een extra drempel. Een thuisbatterij valt onder “groot onderhoud of verbetering van gemeenschappelijke delen”, waarvoor het VvE-modelreglement (MR 2006 of 2017) doorgaans een gekwalificeerde meerderheid vereist: twee derde of drie kwart van de stemmen. In de praktijk staken de discussies op drie punten: verhuurders stemmen anders dan bewoners, de financieringslasten worden ongelijk ervaren, en de terugverdientijd geeft onzekerheid. Een onafhankelijke energieadviseur die per appartement de voor- en nadelen doorrekent op de ALV, verhoogt de slagingskans aanzienlijk.
Samengevat: een collectieve batterij van 40 kWh kost €28.000–€44.000 all-in en heeft een realistische terugverdientijd van 10–15 jaar, mits het gebouw overdag substantieel verbruik heeft.
Loont uitbreiding van 40 kWp naar 70 kWp voor uw VvE na 2027?
Sommige VvE-besturen overwegen het zonnepaneelsysteem uit te breiden om meer eigenverbruik te genereren en de teruglevering te beperken. De rekenkunde werkt als volgt: 1 kWp levert in Nederland naar schatting 850–950 kWh per jaar op een goed georiënteerd dak. Bij 40 kWp produceert het systeem al 34.000–38.000 kWh per jaar, terwijl het gebouwverbruik van 45.000 kWh per jaar voor 75–85% wordt gedekt.
Uitbreiding naar 70 kWp zou 59.500–66.500 kWh opleveren: ruim 20.000 kWh meer dan het jaarverbruik. Dat klinkt als verlies, maar het jaarlijkse totaal zegt te weinig. Het uurprofiel is bepalend. Als het gebouw overdag weinig verbruikt (geen thuiswerkers, geen EV-laders, geen warmtepomp), gaat een groot deel van het zomermiddagoverschot hoe dan ook terug het net op tegen 4–6 ct. Zodra de verwachte eigenverbruikfractie bij uitbreiding onder de 60–65% daalt, wordt de marginale kWp economisch onaantrekkelijk. Voor dit gebouw is uitbreiding boven 55–60 kWp een beslissing die een gedetailleerde uurbasis-simulatie vereist, niet een snelle hoofdrekensom.
Voor VvE’s met thuiswerkers of plannen voor een gedeelde EV-laadpaal ligt de optimale systeemgrootte hoger. Lees hoe thuiswerkers de salderingsafbouw anders beleven in het artikel over zonnepanelen saldering thuiswerkers.
Wat is de btw-positie van een VvE bij teruglevering na 2027?
Een VvE die stroom teruglevert aan het net kan door de Belastingdienst als btw-ondernemer worden aangemerkt. Dat is een wezenlijk verschil met een particuliere eigenaar, die voor de btw gebruik maakt van een specifieke terugleverregeling die voor particulieren geldt, niet voor een VvE als rechtspersoon.
De Kleineondernemersregeling (KOR) biedt een VvE ontheffing van btw-verplichtingen zolang de totale jaarlijkse omzet onder €20.000 blijft. Bij een VvE van 12 appartementen met 40 kWp en lage teruglevertarieven na 2027 is het realistisch om ruim onder die grens te blijven, maar dat hangt mede af van andere VvE-inkomsten. Zodra de KOR-drempel wordt overschreden, volgen kwartaalaangiften, een factuurplicht en mogelijk een herziening van eerder afgetrokken btw op de installatie. Laat dit altijd toetsen door een fiscalist die ervaring heeft met VvE’s; de consequenties zijn te specifiek voor een algemeen antwoord.
Alternatief: een energiegemeenschap voor uw VvE na 2027
Er is een structureel alternatief dat VvE’s in Amsterdam (Buiksloterham), Nijmegen en Tilburg al verkennen: omvorming naar of aansluiting bij een energiegemeenschap onder de Energiewet 2024. De financiële driver is de korting op energiebelasting via de Postcoderoosregeling. In 2026 bedraagt die korting naar schatting €0,09–€0,11 per kWh voor lokaal gedeelde stroom, afhankelijk van de jaarlijkse indexering door de Rijksoverheid.
Bij 3.000 kWh lokaal gedeeld verbruik per appartement per jaar levert dat een voordeel op van €270–€330 per appartement per jaar. De eenmalige oprichtingskosten van een energiegemeenschap (notariskosten, statuten, RVO-registratie) bedragen €5.000–€15.000 voor de VvE als geheel. De terugverdientijd van die omvorming zelf ligt op 2–5 jaar. Voor VvE’s groter dan 8 appartementen met substantiële collectieve opwek is dit een serieuze optie om nu te onderzoeken, vóór 2027, zodat de registratie tijdig rond is. Meer achtergrond leest u op RVO.nl en bij Milieu Centraal.
Vattenfall en Eneco bieden in 2026 zakelijke en collectieve opwekcontracten aan voor installaties boven 25 kWp. Exacte teruglevertarieven worden contractueel onderhandeld; voor grotere systemen liggen die naar verwachting op 4–9 ct/kWh, afhankelijk van contractvorm en leveringstijdstip. Laat een energieadviseur tenders uitzetten bij minimaal vier leveranciers om een eerlijk beeld te krijgen, want tarieven veranderen snel. Zie ook ons overzicht van het teruglevertarief vergelijken voor uw energiecontract na 2027.
Samengevat: aansluiting bij een energiegemeenschap levert €270–€330 per appartement per jaar op via de Postcoderoosregeling, met een terugverdientijd van de oprichtingskosten van 2–5 jaar.
Conclusie en aanbeveling voor uw VvE
Onze analyse: Een middelgrote VvE met een collectief systeem van 40 kWp en een gebouwverbruik van 45.000 kWh per jaar staat voor een verlies van €5.000–€11.000 per jaar na 1 januari 2027, verdeeld over 12 appartementen. Dat verlies is niet te voorkomen, maar wél te beperken. De drie maatregelen met de meeste impact, gerangschikt naar kosten en doorlooptijd: ten eerste het vastleggen van de verdeelsleutel in een VvE-besluit (nu doen, kosteloos), ten tweede het verschuiven van verbruik naar productie-uren via tijdschakelaars per appartement (€50–€200 per unit), en ten derde het onderzoeken van een energiegemeenschap-structuur via de Postcoderoosregeling (terugverdientijd 2–5 jaar). Een collectieve batterij is financieel pas aantrekkelijk als het gebouw overdag daadwerkelijk veel verbruikt; bij een leegstaand profiel overdag loopt de terugverdientijd op tot meer dan 20 jaar.
Wacht niet met besluiten. Aanvragen bij netbeheerders voor technische aanpassingen kennen doorlooptijden van drie tot twaalf maanden. Wie in het najaar van 2026 nog niets heeft geregeld, start 2027 met het volle verlies en zonder buffers.
Meer lezen over verwante situaties: bekijk ook de gevolgen voor collectieve zonnepanelen na de salderingsafbouw of lees hoe de individuele appartementseigenaar met zonnepanelen de saldering 2027 ervaart.
Veelgestelde vragen
Hoe wordt de terugleververgoeding na 2027 verdeeld binnen een VvE met één EAN-code?
De energieleverancier keert de terugleververgoeding uit aan de VvE als geheel; de VvE verdeelt die vervolgens intern, doorgaans op basis van de breukdelen in de splitsingsakte. Individuele verrekening per appartement is alleen mogelijk als elk appartement een eigen EAN-code heeft, wat een kostbare en tijdrovende EAN-splitsing vereist.
Bestaat er een subsidie voor een collectieve thuisbatterij in een VvE in 2026?
Er is geen landelijke ISDE-subsidie voor een thuisbatterij, ook niet voor een collectief VvE-systeem. Controleer uw gemeente of provincie op lokale regelingen; die bestaan op beperkte schaal maar zijn niet centraal gepubliceerd.
Moet een VvE zich registreren als btw-ondernemer als zij stroom teruglevert na 2027?
Mogelijk, als de totale VvE-omzet boven €20.000 per jaar uitkomt. Blijft de omzet onder die drempel, dan geldt de Kleineondernemersregeling (KOR) en is btw-registratie niet verplicht. Raadpleeg een fiscalist voor uw specifieke situatie.
Klopt het dat een VvE de salderingsafbouw kan omzeilen door stroom intern “virtueel te salderen”?
Nee, dit klopt niet. Juridisch bestaat virtueel salderen tussen appartementen met aparte meetpunten niet; de Wet beëindiging salderingsregeling kent geen uitzondering voor collectieven. Stroom die via het net stroomt van de ene naar de andere eenheid registreert de netbeheerder altijd als teruglevering en afname.
Welke meerderheid is vereist in een VvE voor de aanschaf van een collectieve thuisbatterij?
Doorgaans een gekwalificeerde meerderheid van twee derde of drie kwart van de stemmen, afhankelijk van het VvE-modelreglement (MR 2006 of 2017) en de specifieke splitsingsakte. Raadpleeg uw VvE-notaris voor de exacte drempel.
Wat levert aansluiting bij een energiegemeenschap op voor een VvE per appartement per jaar?
Via de Postcoderoosregeling ontvangt elk deelnemend appartement in 2026 naar schatting €270–€330 per jaar aan korting op energiebelasting, bij 3.000 kWh lokaal gedeeld verbruik. De eenmalige oprichtingskosten voor de VvE als geheel bedragen €5.000–€15.000.
Saldering Afbouw Team
BroncontroleOnafhankelijk redactieteam
Onafhankelijk · schrijft en controleert sinds 2024
Cijfers gecontroleerd bij
Gratis adviesgesprek aanvragen
Vrijblijvend en zonder verplichtingen
Vul uw gegevens in en wij bellen u terug voor een persoonlijk advies over de beste thuisbatterij voor uw situatie.