Ga naar inhoud

Saldering

Salderingsregeling zonnepanelen boerderijwoning 2027

Redactie··9 min lezen
Salderingsregeling zonnepanelen boerderijwoning 2027

Op 1 januari 2027 stopt de salderingsregeling zonnepanelen boerderijwoning 2027 volledig, in één keer: er is geen geleidelijke afbouw en geen overgangspercentage, alleen een (aanzienlijk lagere) terugleververgoeding die in de plaats komt van de volledige saldering die u tot die datum geniet.

Korte samenvatting

  • Salderingsregeling vervalt volledig per 1 januari 2027 (Wet beëindiging salderingsregeling, Eerste Kamer 17 december 2024).
  • Een 20 kWp-systeem op een boerderijwoning met 10.000 kWh verbruik heeft zonder batterij een eigenverbruikspercentage van slechts 40–55%.
  • De verwachte terugleververgoeding na 2027 bedraagt €0,04–€0,09 per kWh, tegenover een vermeden inkoopprijs van €0,28–€0,35 per kWh.
  • Een systeem van 10–15 kWp gecombineerd met een batterij van 15 kWh geeft een eigenverbruikspercentage van 65–75% en een solide businesscase na 2027.

Hoe werkt de salderingsregeling zonnepanelen boerderijwoning tot 2027?

Tot en met 31 december 2026 mag u als eigenaar van een boerderijwoning alle teruggeleverde elektriciteit volledig wegstrepen tegen uw afname van het net. Levert u in een zonnige middag 8 kWh terug, dan mag u die later op de dag gratis ophalen. De waarde van die teruglevering is gelijk aan uw inkoopprijs, die in 2026 gemiddeld rond de €0,28–€0,35 per kWh ligt. Voor een boerderijwoning met een groot dak en een systeem van 15–20 kWp kan dat neerkomen op duizenden euro’s voordeel per jaar.

Dat verandert radicaal op 1 januari 2027. De Rijksoverheid heeft via de Wet beëindiging salderingsregeling (aangenomen door de Eerste Kamer op 17 december 2024) vastgelegd dat er géén stapsgewijze afbouw komt. Er zijn geen jaarlijkse percentages van 64%, 49% of iets dergelijks, dat is een hardnekkig misverstand. Vanaf 2027 ontvangt u uitsluitend een terugleververgoeding die leveranciers vrij mogen bepalen, met als wettelijk vereiste dat zij er een “redelijke” vergoeding voor aanbieden. Hoe die in de praktijk uitvalt, leest u verderop.

Voor meer achtergrond over de algemene gevolgen van dit besluit verwijzen wij naar het artikel over de salderingsregeling zonnepanelen 2027: gevolgen voor u.

Hoe groot is het dakvoordeel van een boerderijwoning werkelijk?

De meest voorkomende denkfout bij eigenaren van een boerderijwoning is dat een groot dak automatisch een groot financieel voordeel oplevert. Op 300–600 m² dakoppervlak past technisch gezien 40–90 kWp, maar de netaansluiting zet een harde rem. Een gebruikelijke 3×25A-aansluiting staat maximaal circa 17 kW teruglevering toe; bij 3×35A is dat circa 24 kW. Een installatie boven de 15–20 kWp loopt daardoor vrijwel zeker tegen die grens aan, tenzij u batterijopslag of een netverzwaring toevoegt.

Netverzwaring bij Enexis of Stedin kost €3.000–€15.000 extra en kan maanden duren vanwege de aanvraagprocedure. In congestiegebieden zoals Groningen en Drenthe zijn aansluitingen boven 25A in 2025 regelmatig beperkt tot een terugleverlimiet van 50% of zelfs 0%. Dat betekent: op een zonnige middag is de helft of meer van uw productie simpelweg niet terug te leveren. Die energie is dan verloren. Netbeheer Nederland publiceert de actuele congestiegebieden op de congestiekaart, controleer vóór u dimensioneert of uw gemeente erin staat.

Het jaarlijkse elektriciteitsverbruik van een bewoonde boerderijwoning loopt door vloerverwarming, waterpomp, koelcel en lichte werktuigen gemakkelijk op tot 8.000–20.000 kWh, stelt CBS Statline ook in bredere zin vast via de seizoenspatronen in elektriciteitsverbruik van huishoudens. Die spreiding over de dag (werktuigen actief in de ochtend en avond) drukt het eigenverbruikspercentage fors, juist omdat panelen hun piek halen tussen 10:00 en 15:00 uur.

Wat is de optimale systeemgrootte voor een salderingsregeling zonnepanelen boerderijwoning na 2027?

De vuistregel voor een boerderijwoning met 10.000 kWh jaarverbruik: een eigenverbruikspercentage boven 70% zonder batterij is alleen haalbaar als de systeemgrootte ruwweg 60–80% van het jaarverbruik in kWh produceert, én als het verbruiksprofiel overdag piekt. Bij een boerderijwoning piekt het verbruik’s morgens en ’s avonds, niet midden op de dag. Dat maakt een groot systeem zonder batterij relatief inefficiënt.

Uit de tabel hieronder blijkt dat een systeem van 20 kWp zonder batterij bij 10.000 kWh verbruik uitkomt op een eigenverbruikspercentage van slechts 40–55%. Een kleiner systeem van 10–12 kWp haalt zonder batterij al 60–65%. Combineer dat met een accu van 15 kWh, dan klimt u naar 70–73%.

SysteemgrootteJaarproductie (NL gem.)Eigenverbruik % (geen accu)Eigenverbruik % (15 kWh accu)Installatiekosten (incl. btw)
10 kWp8.500–9.000 kWh65%73%€7.000–€9.500
15 kWp12.750–13.500 kWh50%70%€10.500–€14.250
20 kWp16.000–18.000 kWh (Noord-NL) / 18.000–20.000 kWh (Zuid-NL)40–55%60–65%€14.000–€19.000

Installatiekosten gebaseerd op €700–€950 per kWp voor installaties boven 15 kWp (marktonderzoek 2025–2026). Eigenverbruikspercentages zijn schattingen bij 10.000 kWh jaarverbruik met typisch boerderijprofiel.

Eigenverbruikspercentage per systeemgrootte (boeEigenverbruikspercentage per systeemgrootte (boe10 kWp zonder batterij65%15 kWp zonder batterij50%20 kWp zonder batterij42%12 kWp + 15 kWh accu73%15 kWp + 15 kWh accu70%
Bron: marktonderzoek 2026

Laat vóór de dimensionering uw P1-data uitlezen via de slimme meter. Halfuursmetingen geven een nauwkeurig beeld van wanneer u verbruikt en wanneer u produceert. Dat is onmisbaar voor een goede keuze. Op het artikel over slimme meter zonnepanelen 2027 leest u hoe u die data opvraagt.

Wat is de verwachte terugleververgoeding na 2027 voor een boerderijwoning?

Na 1 januari 2027 vervalt saldering volledig. Wat overblijft, is de terugleververgoeding: een bedrag dat uw energieleverancier betaalt voor elk kWh dat u teruggeleverd heeft aan het net. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) en Milieu Centraal wijzen erop dat leveranciers wettelijk verplicht zijn een redelijke vergoeding aan te bieden, maar de hoogte is vrij.

Op basis van huidige marktpraktijk en de verwachtingen van energieleveranciers ligt die vergoeding na 2027 op €0,04–€0,09 per kWh. Dynamische contracten kunnen op gunstige uren uitkomen op €0,10–€0,15, maar op middagen met veel zon in heel Nederland daalt de APX-prijs en dus ook uw vergoeding naar soms bijna nul. Leveranciers zoals Vattenfall, Eneco en Essent communiceren al in 2025 verschillende teruglevermodellen. Vergelijk actief vóór 2027 en kies bij voorkeur een contract met een gegarandeerde minimumvergoeding. Het artikel over teruglevertarief zonnepanelen 2027 energieleverancier vergelijken helpt u daarbij.

Voor een boerderijwoning met een residentieel EAN-code ontvangt u de particuliere vergoeding; als uw installatie op een agrarisch of zakelijk EAN-code staat, valt u onder zakelijke leveringscontracten die vaker op spotprijsbasis worden afgerekend. Dat kan hogere of lagere opbrengst geven, afhankelijk van tijdstip en contractvorm. Laat bij een gecombineerd perceel altijd door een energiejurist of -adviseur controleren welk EAN-code uw productie-installatie juridisch “draagt”, want dat bepaalt uw positie na 2027.

Hoeveel verliest u jaarlijks door het wegvallen van de saldering?

Het verlies is het verschil tussen de waarde van saldering (inkoopprijs) en de nieuwe terugleververgoeding, vermenigvuldigd met het aantal teruggeleverde kWh per jaar. Bij een systeem van 20 kWp op een boerderijwoning met 10.000 kWh verbruik gaat jaarlijks 6.000–10.000 kWh retour het net op. Rekent u met een verschil van €0,23 per kWh (inkoopprijs €0,32 minus terugleververgoeding €0,09), dan loopt het jaarlijkse verlies op tot €1.380–€2.300.

Jaarlijks verlies door wegvallen saldering (boerJaarlijks verlies door wegvallen saldering (boer5.000 kWh retour€1.1507.000 kWh retour€1.61010.000 kWh retour€2.300
Bron: marktonderzoek 2026

Bij een terugleverlimiet van 50% door netcongestie, in Groningen en Drenthe geen uitzondering meer, is de helft van die productie zelfs verloren zonder enige vergoeding. Dat verhoogt het effectieve verlies verder. De impact per regio en situatie berekent u stap voor stap via het artikel teruglevertarief 2027 berekenen: hoeveel verliest u.

Is een thuisbatterij rendabel voor een boerderijwoning na 2027?

Voor een boerderijwoning met dagpieken van 5–8 kW is een batterij van 15–25 kWh technisch passend. De marktprijs voor thuisbatterijen inclusief installatie ligt in 2025–2026 op €800–€1.100 per kWh bruto capaciteit, wat neerkomt op €12.000–€27.500 voor dit segment. Er bestaat voor particulieren geen ISDE-subsidie voor thuisbatterijen; die regeling dekt warmtepompen, isolatie, zonneboilers en aansluiting op een warmtenet, maar geen batterijopslag.

De businesscase draait om het verschil tussen de vermeden inkoopprijs (€0,28–€0,35/kWh) en de terugleververgoeding (€0,04–€0,09/kWh). Bij een verschil van €0,20–€0,25 per kWh en 3.000–5.000 kWh extra eigenverbruik per jaar komt de terugverdientijd op 10–18 jaar. Dat is lang. De businesscase verbetert aanzienlijk als u uw batterij dynamisch laadt en ontlaadt op basis van energieprijzen, of als netcongestie u anders harde productieverliezen oplevert. Lees meer over de afweging in het artikel over thuisbatterij rendabel na salderingsafbouw 2027.

Een warmtepomp is wél subsidiabel via de ISDE (bedragen op rvo.nl voor het actuele vermogen en energielabel), en verhoogt bovendien het eigenverbruik overdag. De combinatie van een goed gedimensioneerd zonnepanelensysteem met een warmtepomp is daardoor financieel aantrekkelijker dan een grote batterij als eerste stap. Meer over die combinatie leest u in het artikel zonnepanelen warmtepomp saldering 2027.

Wat betekent de postcoderoosregeling voor een boerderijwoning na 2027?

De postcoderoosregeling (ook wel “saldering op afstand” genoemd) staat los van de beëindigde salderingsregeling en blijft na 2027 bestaan. Het voordeel is echter anders van aard: als producent in een energie-coöperatie geeft u uw buren een korting op de energiebelasting, maar uw eigen terugleverprobleem lost de regeling niet op.

De drempels zijn reëel. Minimaal twee deelnemers zijn vereist, het vermogen van de lokale transformator in landelijke gebieden is vaak al zwaar belast, en combinatie met SDE++-subsidie is bureaucratisch complex. Netbeheer Nederland geeft aan dat energie-gemeenschappen in dunbevolkte gebieden vaker stranden op netcapaciteit dan op regelgeving. In Friesland en Groningen zijn coöperaties opgezet die na twee jaar wachten op netaanpassing alsnog gedeeltelijk gestopt zijn. Wie dit pad wil verkennen, vindt uitgebreide informatie in het artikel over virtueel salderen zonnepanelen 2027.

Vergunningen voor zonnepanelen op historische boerderijen: wat zijn de risico’s?

Bij rijksmonumenten of beschermde dorpsgezichten is een omgevingsvergunning vereist voor het plaatsen van zonnepanelen. De meeste weigeringen doen zich voor in gemeenten met veel beschermd erfgoed: Zuid-Holland (Alblasserwaard), Noord-Brabant (Kempen), Groningen (aangescherpte welstandseisen door het aardbevingsgebied) en Friesland (terpenlandschap). Gemeenten als Súdwest-Fryslân en Midden-Groningen hanteren in 2024–2025 strenger beleid dan wettelijk verplicht op grond van de Omgevingswet.

Wie nu in een vergunningsprocedure zit, verliest elk kwartaal dat de procedure loopt een deel van het resterende salderingsjaar 2026. Dien zo snel mogelijk een omgevingsvergunning in. Overweeg panelen te plaatsen op een niet-monumentale bijgebouw of schuur op hetzelfde perceel en bereken of de businesscase zonder saldering nog klopt. Zonnepanelen op een schuur kennen een eigen afweging; het artikel salderingsregeling zonnepanelen schuur 2027 gaat daar uitgebreid op in.

Loont het nog om vóór 2027 een installatie te plaatsen op uw boerderijwoning?

Plaatsen is zinvol, maar niet louter omwille van het resterende salderingsjaar 2026. Eén jaar extra saldering levert bij een boerderijwoning met 15 kWp en 5.000 kWh teruglevering nog maximaal €1.000–€1.500 extra op. Dat is onvoldoende om haastige of overgedimensioneerde keuzes te rechtvaardigen.

Een goed ontworpen systeem van 10–15 kWp, geplaatst in de eerste helft van 2026, pakt nog één vol salderingsjaar mee én staat klaar voor de nieuwe realiteit na 2027. Een installatie van 25 kWp die in november 2026 wordt geplaatst puur om de saldering te pakken, is financieel onverantwoord: de netcongestierisico’s, de lage terugleververgoeding na 2027 en de hoge installatiekosten wegen niet op tegen het voordeel van enkele maanden saldering.

Kan ik overproductie administratief verschuiven naar een zakelijke aansluiting op hetzelfde perceel?

Dit is juridisch complex. Elektriciteit die fysiek teruggeleverd wordt via EAN-code A kan niet administratief bijgeschreven worden bij EAN-code B op hetzelfde perceel, tenzij er een gecertificeerde energie-uitwisselingsinstallatie (intern net) aanwezig is die door de netbeheerder is goedgekeurd. Zo’n netsplitsing kost op de meeste boerderijpercelen €5.000–€20.000 om aan te leggen. De Belastingdienst beschouwt achteraf administratief schuiven als een onjuiste opgave, met naheffingen als gevolg.

Liggen de zonnepanelen fysiek op een zakelijk gebouw en zijn ze aangesloten op de zakelijke EAN-code, dan is de productie zakelijk en kan het zakelijke verbruik daartegen worden afgezet. Maar dat moet van tevoren correct zijn ingericht en gedocumenteerd door een erkend installateur en bij voorkeur beoordeeld door een fiscalist met kennis van energiebelasting.

Conclusie en concreet advies voor de boerderijwoning

Onze analyse: de boerderijwoning heeft op papier het beste dakoppervlak van alle woningtypen, maar in de praktijk zijn de randvoorwaarden het meest complex. Netcongestie in Groningen, Drenthe en Zeeland beperkt teruglevering; een laag eigenverbruikspercentage bij grote systemen maakt overinvestering riskant; en de EAN-code-categorisering bepaalt na 2027 mee welke vergoeding u ontvangt. Op basis van de genoemde cijfers geldt: een systeem van 10–12 kWp haalt zonder batterij al 60–65% eigenverbruik; voeg een accu van 15 kWh toe en u zit op 70–73%. Dat geeft een terugverdientijd die met de huidige tarieven realistischer is dan een groot systeem dat grotendeels teruggeleverd wordt tegen €0,04–€0,09 per kWh. Combineer het systeem met een warmtepomp (waarvoor ISDE-subsidie beschikbaar is; zie rvo.nl voor actuele bedragen) voor het meeste eigenverbruiksrendement.

Drie concrete stappen voor eigenaren van een boerderijwoning: (1) check de congestiekaart van Netbeheer Nederland voor uw postcode; (2) laat uw P1-data analyseren vóór u dimensioneert; (3) vergelijk actief energiecontracten vóór 2027 en kies een contract met een gegarandeerde minimumvergoeding.

Samengevat: een boerderijwoning haalt na 2027 het meeste rendement uit een systeem van 10–15 kWp gecombineerd met een accu van 15 kWh, waarmee het eigenverbruikspercentage op 65–75% uitkomt.

Veelgestelde vragen

Stopt de salderingsregeling voor een boerderijwoning anders dan voor een gewone woning?

De stopzetting is voor iedereen gelijk: op 1 januari 2027 vervalt saldering volledig, ongeacht het woningtype of dakoppervlak. Wat verschilt, is de impact: bij een boerderijwoning met een groot systeem en hoge teruglevering is het jaarlijkse verlies aanzienlijk groter dan bij een gemiddeld rijtjeshuis.

Welke terugleververgoeding kan een eigenaar van een boerderijwoning na 2027 verwachten?

Op basis van huidige marktpraktijk en verwachtingen van Milieu Centraal en ACM bedraagt de terugleververgoeding na 2027 naar verwachting €0,04–€0,09 per kWh. Dynamische contracten kunnen op gunstige uren hoger uitpakken, maar op zonnige middagen daalt de APX-prijs en daalt uw vergoeding mee.

Hoe groot mag mijn systeem zijn met een 3×25A-netaansluiting op een boerderijwoning?

Een 3×25A-aansluiting staat maximaal circa 17 kW teruglevering toe. Systemen boven 15–20 kWp lopen daardoor vrijwel zeker tegen de grens aan zonder batterij of netverzwaring. Netverzwaring kost €3.000–€15.000 extra en kan maanden duren bij Enexis of Stedin.

Hoeveel kWh levert een systeem van 20 kWp op een boerderijwoning per jaar op in Noord-Nederland?

In Noord-Nederland (Groningen, Friesland, Drenthe) produceert een 20 kWp-systeem naar schatting 16.000–18.000 kWh per jaar; in Zuid-Nederland (Zeeland, Noord-Brabant) circa 18.000–20.000 kWh. Bij een jaarverbruik van 10.000 kWh gaat 6.000–10.000 kWh retour het net op.

Is er subsidie voor een thuisbatterij op een boerderijwoning in 2026?

Er is geen landelijke ISDE-subsidie voor een thuisbatterij; de ISDE dekt warmtepompen, isolatie, zonneboilers en aansluiting op een warmtenet, maar geen batterijopslag voor particulieren. Controleer rvo.nl voor actuele subsidiemogelijkheden voor warmtepompen, die wél in aanmerking komen.

Mag ik overproductie van mijn woongedeelte administratief verrekenen met het zakelijke verbruik op hetzelfde perceel?

Dat mag niet zonder gecertificeerde energie-uitwisselingsinstallatie die de netbeheerder heeft goedgekeurd. Achteraf administratief schuiven beschouwt de Belastingdienst als onjuiste opgave en leidt tot naheffingen. Laat dit beoordelen door een fiscalist met kennis van energiebelasting.

Saldering Afbouw Team

Broncontrole

Onafhankelijk redactieteam

Onafhankelijk · schrijft en controleert sinds 2024

Laatst bijgewerkt:

Cijfers gecontroleerd bij

CBSACMRVOMilieu CentraalNetbeheer NederlandRijksoverheid
Geen betaalde vermeldingenOnze werkwijze

Gratis adviesgesprek aanvragen

Vrijblijvend en zonder verplichtingen

Vul uw gegevens in en wij bellen u terug voor een persoonlijk advies over de beste thuisbatterij voor uw situatie.

Uw gegevens worden niet gedeeld met derden. Lees ons privacybeleid.